MOJE OBLÍBENÉ 0 KS

KOŠÍK 0 KS ZA 0


O skandinávském designu

Skandinávský design je pojem, který ve světě designu již dlouhá desetiletí platí za etalon kvality a nadčasové krásy. Utvořil si svůj vlastní směr a vymyká se zbytku Evropy. Nejen použitím tradičního severského materiálu - dřeva, ale i svou lehkostí a důrazem na tvar, detail a funkci. Je to design, který nestárne.

Mezi dnes již legendy patří Finové - Eero Aarnio, Alvar Aalto, Eero Saarinen; Dánové - Arne Jakobsen, Poul Henningsen, Poul Kjaerholm; a Švédi - Gunnar Asplund, Yngve Ekstöm, Gunnar Cyrén, Bruno Mathsson.

Za poslední dekádu vzniklo mnoho designových dílen a firem vyrábějících překrásný nábytek. Za vším stojí především generace mladých agresivních Švédů. Mnozí pracují pro přední výrobce nábytku na světě. Výraznými představiteli moderního směru jsou Eero Koivisto, Marten Cleasson, Ola Rune, Jonas Lindvall, Björn Dahlström, Monica Förster, Christine Schwarzer, Thomas Bernstrand, Fredrik Mattson.

Stejně jako všude i na poli nábytku jde stále více cítit globalizace a tak se objevuje stále více světoznámých jmen neskandinávského původu, které navrhují pro tyto značky - Alfredo Häberli, Jean-Marie Massaud, Karim Rashid, Khodi Feiz, přičemž výsledky stále nesou jasné skandinávské rysy zejména pak souhru designu a funkce.